Keep Portland Weird הינו המוטו הלא הרשמי של העיר אשר אומץ מהסלוגן של אוסטין, טקסס, Keep Austin Weird, מטרתו המקורית הייתה לעודד עסקים מקומיים, אך עם הזמן הפך להיות מוטו של ייחודיות, אקספרסיוניזם, אומנות מקומית וסגנון חיים מיוחד.
אכן, תושבי פורטלנד מתגאים באופייה הייחודי של העיר אשר מחד מתפתחת ומאידך שומרת על הייחודיות שבה.

שלמה בלוך, רו"ח ואנליסט פיננסי
פורטלנד מתגאה בהיותה עיר של בירה טובה ואוכל רחוב מצוין. בכל פינת רחוב תוכלו למצוא אחת מ- 500 "משאיות אוכל" המכינות מנות נהדרות מכל רחבי העולם. אם חשקה נפשכם בבירה מקומית טובה ניתן למצוא אותה ללא כל בעיה כאשר מדובר באחת מעשר הערים בהן המספר הכי גבוה של מבשלות ל 10,000 משקי בית. בפורטלנד תוכלו למצוא גם כ- 1,100 בתי קפה, כלומר מדובר בכ- 12.5 בתי קפה לכל 10,000 משקי בית.

פורטלנד העיר
פורטלנד, העיר הגדולה במדינת אורגון נקראת גם ,Bridgetown על שם הגשרים הרבים העוברים מעל נהר וילאמט החוצה את פורטלנד במרכזה. מספר התושבים בפורטלנד רבתי הינו כ- 2.4 מיליון מתוכם כ- 640 אלף תושבים המתגוררים בשטחה העירוני של פורטלנד. על פי סקר האוכלוסין האחרון שנעשה בשנת 2015, גדלה אוכלוסיית פורטלנד רבתי בכ- 111 איש מידי יום, שהם כ- 41,000 איש בשנה. שיעור הגידול בפורטלנד הינו כפול ביחס לשיעור הגידול בארה"ב כולה.
על פי דירוג Forbes לשנת 2017 הגיעה פורטלנד למקום התשיעי מבין המדינות המתפתחות ביותר בארה"ב, שני הגורמים העיקריים אשר הביאו את פורטלנד למיקומה הגבוה היו גידול במחירי הדיור בעיר והגידול בתוצרת.
בסקירת שוק אשר התפרסמה על ידי פירמת רו"ח ,PWC דורגה פורטלנד במקום השלישי בארה"ב בדירוג שווקי הנדל"ן המבטיחים ביותר בארה"ב. במקרה או שלא, במקום הראשון באותה רשימה נמצאת אוסטין, אותה אוסטין אשר ממנה שאבה פורטלנד את ההשראה ל"Keep Portland Weird". עוד צוין בסקירה זו, כי פורטלנד צפויה להמשיך ולמשוך אליה תושבים נוספים, הן בשל רמת חיים גבוהה והן בשל היותה אטרקטיבית למעסיקים בשל עלויות עסקיות נמוכות יותר באופן יחסי וכוח עבודה משכיל הקיים בעיר.

פורטלנד הכתה את הממוצע הארצי בצמיחתה החל משנת 2011 וזאת בעיקר בשל הגידול בשירותים מקצועיים טכניים ובשירותים עסקיים המהווים את עמוד השדרה של הצמיחה העסקית אשר חווה פורטלנד. הגידול באפשרויות תעסוקה אלו גרם לא רק למשיכת תושבים חדשים אלא גם לגידול בממוצע המשכורות המשולם בשל היותם משכורות המשלמות שכר גבוה באופן יחסי.

Millennials ופורטלנד
השוק האמריקאי עוסק רבות בהשפעותיו של דור המילניום (Millennials) על הכלכלה המקומית, בכלל זה נכללת גם השפעתו הרבה על שוק הדיור האמריקאי. יזמי נדל"ן רבים מנסים להבין את העדפותיו כיוון ורבים מבני דור זה הגיעו כעת לגיל בו הם עוזבים את הקן ובוחרים לעבור לדירה משלהם, לראשונה.
שיעור ה- Millennials בפורטלנד הינו כ- 31% והגידול בחמש השנים האחרונות הגיע לכ- 10.6%, פי ארבע מהגידול בארה"ב כולה. ההגירה לפורטלנד נובעת בחלקה הגדול (80% מההגירה החיובית בשנת 2014 מקורה בבני 25-34) מצעירים אשר מעוניינים להיות במרחק לא גדול מסן פרנסיסקו ועמק הסיליקון אך אינם יכולים לעמוד במחירים הגבוהים של הדיור והמחייה בה. ועל כן בוחרים בפורטלנד אשר הפכה בשנים אלו לעיר בה מוקמים סטארטאפים רבים. ההגירה של בני דור זה גורמת גם לעלייה בשיעור האקדמאיים בפורטלנד אשר עומד על כ- 45%! (הממוצע הארצי עומד על כ- 22%). הגירה חיובית זו גורמת בין היתר גם לגידול בתוצר המקומי אשר חזוי להיות כ-2.6% בשנה בשנים הקרובות, כמעט כפול מהממוצע הארצי.

שוק הנדל"ן בפורטלנד
משבר הסאב פריים פגע בשוק הנדל"ן של פורטלנד באופן בינוני ביחס למדינות אחרות בארה"ב, ובשנת 2012 חזר השוק בפורטלנד לצמוח.
בסקירת השוק שבוצעה על ידי PWC צוין כי מחירו החציוני של בית בפורטלנד עומד על כ-369.2 אלף דולר, גבוה בכ- 50% מהממוצע הארצי אשר עומד על 243.4 אלף דולר. על אף זאת ממשיכים מחירי הבתים בפורטלנד לעלות, ורק בשנה האחרונה עלו בכ- 6.6%, גבוה בכ-57% מהממוצע הארצי שעמד על 4.2%. פורטלנד ממשיכה למשוך צעירים אשר מעוניינים לחיות קרוב לסן פרנסיסקו, אשר מחירי הדיור בה גבוהים מאוד (מחירו החציוני של בית הינו 1.275 מיליון דולר), ומעדיפים את פורטלנד על סיאטל הן בשל היותה זולה יותר (מחיר החציוני של בית בסיאטל הינו 479 אלף דולר) והן בשל אופייה הצעיר התוסס של פורטלנד.
דירוג הערים המועדפות על ידי משקיעים מציב את פורטלנד במקום ה-11, כאשר מעליה נמצאות ברוקלין במקום השמיני, סן פרנסיסקו במקום השלישי ומנהטן במקום השני.

סיכום
האטרקטיביות של פורטלנד בעיני המשקיעים ובעיני בני דור המילניום מושפעת מגורמים רבים, כגון: מחירים נמוכים ביחס לשכנותיה, היותה עיר צעירה ותוססת, מתקדמת ובעלת תחבורה מצוינת. העיר אשר נמצאת בצמיחה צפויה להמשיך ולגדול והמחירים צפויים להמשיך ולהאמיר כיוון שעל פי ההערכות ההיצע הנוכחי של התחלות הבנייה אינו צפוי לענות על הביקוש ההולך וגדל.

תודה על פנייתך.
נציגינו ישובו אלייך בהקדם

רוצים לדעת עוד על השקעה בנדל"ן?
לפגישת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות, מלאו את פרטיכם

מאשר/ת קבלת חומר פרסומי
שלח